Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI DOTYCZĄCE KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ

Szczegóły dotyczące kształcenia na odległość zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 1.

  1. Podstawową platformą współpracy nauczyciela z uczniem i rodzicem jest dziennik elektroniczny,      który został wzbogacony o możliwość dołączenia plików z chmury. Moduł wiadomości został wyposażony w funkcjonalność dołączania zasobów z chmury OneDrive. Nauczyciel w ramach samodoskonalenia zobowiązany jest do zapoznania się z zasadami działania, korzystania z ww. funkcji- instrukcje na stronie startowej dziennika
  2. Vulcan udostępnił integrację kont uczniów i pracowników szkoły z usługą Microsoft Office 365,       która została wdrożona w szkole. Podstawową platformą służącą do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem technik i metod nauczania na odległość jest Teams.
  3. Nauczyciel ma obowiązek współpracować z uczniem i rodzicem, na bieżąco przekazując informacje o treściach oraz sposobach realizacji wyznaczonych zadań, a także zasadach oceny i formach monitorowania postępów.
  4. Zadania i materiały dla uczniów przesyłamy zgodnie z dotychczasowym planem lekcji w danym dniu, do momentu planowego rozpoczęcia lekcji. Uczeń ma prawo wykonać zadania w dowolnym czasie do końca danego dnia bądź w terminie wskazanym przez nauczyciela.
  5. Możliwą formą prowadzenia zajęć na odległość są wideolekcje online z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy ucznia przed monitorem.
  6. Należy czynić wszelkie starania, by zajęcia prowadzone technikami i metodami kształcenia na           odległość nie zajmowały więcej niż: -
    1. w klasach  Technikum - średnio 30 minut
    2. liceum ogólnokształcące - średnio 30 minut
    3. branżowa szkoła - średnio 30 minut
  7. Poza tym nauczyciel ma prawo proponować realizację innych zadań takich jak: czytanie książek, oglądanie filmów, pracę ze zbiorem zadań, wykonanie prac projektowych służących utrwaleniu wiedzy i umiejętności oraz poszerzeniu zainteresowań.
  8. Nauczyciel jest zobligowany do równomiernego obciążania uczniów w poszczególnych dniach tygodnia.
  9. Należy pamiętać o łączeniu kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia (poleca się korzystanie z podręczników w formie papierowej).
  10. Nauczyciel jest zobligowany do określenia sposobu monitorowania oraz weryfikacji postępów uczniów i poinformowania o tym uczniów i rodzica.
  11. Oceny na bieżąco należy wstawiać do dziennika elektronicznego dbając o pełen ich opis. W przypadku, gdy uczeń nie odda pracy wpisujemy „n”, „np.”
  12. Należy dbać o systematyczne ocenianie uczniów zgodnie z PSO (jeżeli warunki nauczania na odległość wymagają zmiany w PSO należy niezwłocznie zgłosić ten fakt przewodniczącemu zespołu samokształceniowego, który w porozumieniu z członkami zespołu przygotowuje projekt zmian, o czym informuje dyrektora szkoły, a po akceptacji również uczniów i rodziców). Nie ma obowiązku wystawiania ocen sumarycznych (wskazane jest ocenianie kształtujące).
  13. 13. Formą udokumentowania pracy nauczyciela jest wpis tematu zajęć oraz zamieszczenie materiałów edukacyjnych na platformie Teams lub w innej ustalonej z dyrektorem ,celem udostępnienia do realizacji ich uczniom.
  14. 14. Zajęcia realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość nauczyciel realizuje w ramach obowiązującego go przed dniem wejścia w życie rozporządzenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami albo na ich rzecz.
  15. W przypadku godzin zajęć realizowanych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych nauczyciel zgłasza to dyrektorowi, który zgodnie z ustalonymi zasadami może uznać pracę w godzinach ponadwymiarowych.
  16. Nauczyciel ma możliwość korzystania z szerokiej gamy źródeł i materiałów, które zapewnią skuteczną i efektywną realizację zajęć. Mogą to być materiały w postaci elektronicznej m.in. WsipNet, epodręczniki, zdalne lekcje oraz inne zaproponowane przez MEN, a także wybrane przez nauczyciela. Wskazane też jest wykorzystanie papierowej wersji podręcznika, zbiorów zadań, ćwiczeń, lektur.
  17. Nauczyciel ma obowiązek udzielić konsultacji uczniom i rodzicom w sytuacji zgłaszanych problemów z realizacją materiału bądź opanowaniem przez ucznia nowych treści. Konsultacje należy prowadzić w formie on-line za pomocą komunikatora e-dziennika lub innej dowolnej formie z użyciem ustalonego przez obie strony komunikatora. Zaleca się pozostawanie do dyspozycji rodziców i uczniów w godz. od 8.00 do 16.00. W wyjątkowych sytuacjach w godz. ustalonych przez obie strony.

 

Zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość mogą być realizowane w szczególności z wykorzystaniem:

  • materiałów i funkcjonalności Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania pod adresem www.epodreczniki.pl
  • materiałów dostępnych na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, stronach internetowych jednostek podległych temu ministrowi lub przez niego nadzorowanych, w tym na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych,
  • materiałów prezentowanych w programach publicznej telewizji i radiofonii, d. innych niż wymienione powyżej;
Data dodania: 2020-05-28 10:59:46
Data edycji: 2021-03-09 11:00:37
Ilość wyświetleń: 553

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

„TWOJA PRZYSZŁOŚĆ Z NASZĄ SZKOŁĄ”

Cytat
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej