Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem podczas egzaminów zewnętrznych 2020 roku na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Czarnem w okresie pandemii koronawirusa SARS- CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19
W celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony przed rozprzestrzenianiem się COVID-19, w okresie ograniczonego funkcjonowania szkół, wprowadza się specjalną Procedurę postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem podczas egzaminów zewnętrznych 2020 roku na terenie szkoły:
Podstawa prawna
1.Art. 68 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.),
2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 lutego 2020r.w sprawie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
3. Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty obowiązująca w roku szkolnym 2019/2020 wydana przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w dniu 20 maja 2020r.
4. Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w „nowej” formule obowiązująca w roku szkolnym 2019/2020 wydana przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w dniu
20 maja 2020r.
Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem podczas egzaminów zewnętrznych 2020 roku na terenie szkoły
1. Pracownicy szkoły oraz członkowie zespołów nadzorujących niebędący pracownikami szkoły zostaną poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy. Powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod
nr 999 albo 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
2. Na bieżąco śledzone są informacje Głównego Inspektora Sanitarnego (www.gis.gov.pl) oraz Ministra Zdrowia (www.gov.pl/web/koronawirus), a także obowiązujące przepisy prawa.
3. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, niezwłocznie zostanie odsunięty od pracy, powiadomiona zostanie miejscowa stacja sanitarno-epidemiologiczna i ściśle zastosowane będą stosowne instrukcje i polecenia. Obszar, w którym poruszał się pracownik, zostanie poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi procedurami, oraz zdezynfekowane zostaną powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty). Zostaną zastosowane zalecenia państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
4. W przypadku wystąpienia u zdającego lub członka zespołu nadzorującego, lub innej osoby biorącej bezpośredni udział w przeprowadzaniu egzaminu na danej sali egzaminacyjnej niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, niezwłocznie zostanie przerwany egzamin tego zdającego oraz zostanie wdrożona następująca procedura:
a) przewodniczący zespołu nadzorującego (PZE) lub członek zespołu nadzorującego informuje o tym zdarzeniu przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego,
b) następuje odizolowanie zdającego lub innej osoby przejawiającej objawy choroby w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób
c) przewodniczący zespołu egzaminacyjnego niezwłocznie powiadomi o tym fakcie dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, z którym ustali sposób postępowania.
d) przewodniczący zespołu egzaminacyjnego – tak szybko, jak jest to możliwe – zapewni zastępstwo za członka zespołu, który nie może brać udziału w przeprowadzaniu danego egzaminu.
e) jeżeli nie będzie to możliwe, dyrektor OKE może wydać zgodę na zakończenie przeprowadzania egzaminu w niepełnym składzie zespołu nadzorującego, jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla bezpieczeństwa zdających oraz zapewniony jest odpowiedni nadzór nad pracą zdających;
f) informację o wystąpieniu opisanej sytuacji odnotowuje się w protokole przebiegu egzaminu w danej sali oraz w protokole zbiorczym.
5. W przypadku wystąpienia konieczności odizolowania zdającego, członka zespołu nadzorującego lub innej osoby zaangażowanej w przeprowadzanie egzaminu przejawiającej objawy choroby w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego może podjąć decyzję o przerwaniu i unieważnieniu egzaminu dla wszystkich zdających, którzy przystępowali do danego egzaminu w danej sali, jeżeli z jego oceny sytuacji będzie wynikało, że takie rozwiązanie jest niezbędne.
6. W przypadku zdających pełnoletnich przystępujących do egzaminu maturalnego– PZE informuje właściwą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zdającego – także pogotowie ratunkowe.
8. W przypadku gdy stan zdrowia nie wymaga interwencji zespołu ratownictwa medycznego, zdający powinien udać się do domu transportem indywidualnym, pozostać w domu i skorzystać z teleporady medycznej.
9. Ustalona zostanie lista osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie, i zalecone zostanie stosowanie się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z osobą potencjalnie zakażoną.
Postanowienia końcowe
1. Treść niniejszej procedury zostaje umieszczona na stronie internetowej szkoły w celu zaznajomienia się z nią pracowników szkoły, rodziców i opiekunów prawnych uczniów, a także, w niezbędnym zakresie, samych uczniów.
2. Zmiany do procedury wprowadzane są w formie aneksu.
3. Procedury obowiązują do odwołania
Procedura wprowadzona zarządzeniem nr 10/2019/2020 Dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Czarnem z dnia 21.05.2020r
„TWOJA PRZYSZŁOŚĆ Z NASZĄ SZKOŁĄ”
77-330 - Czarne (woj. pomorskie)
ul. Leśna 2